LGS Tercih Süresinde Çocuklarımıza Nasıl Destek Olabiliriz ?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından çocukların psikolojik gelişimini desteklemek, akademik ve sosyal olarak olumlu yönde ilerlemeler kaydetmek için bazı önemli noktalar vardır.

  1. Yargılayıcı Olmamak: Akademik sonucu, performansını değil çabasını takdir etmelisiniz. “Az çalıştın, böyle olacağı belliydi, bu sonuçla nereye yerleşeceksin” demek yerine “elinden gelen çabayı gösterdiğine inanıyorum” diye belirtmek ona inanıp, güvendiğinizi gösterecektir.
  2. Kıyaslama Yapmamak: Kıyaslamalar çocuğun benlik saygısını olumsuz yönde etkileyebilir. Unutmayın her çocuk biriciktir, kendi potansiyeli farklıdır.
  3. Destekleyici Ebeveyn Olmak: Tercihler konusunda onun fikirlerine ve tercihlerine önem vermelisiniz. Bilgilendirici olun. Tercih konusunda ölçü sizin istekleriniz değil onun istekleri olmalı unutmayın.
  4. Sonucun Sadece Bir Parça Olduğunu Hatırlatmak: Sınavların hayatın tek belirleyicisi olmadığını anlatmalısınız. Yerleştirme sonuçları, sınav sonuçları ne olursa olsun onun yanında olacağınızı vurgulayın.
  5. Uzmanlardan Destek Almak: Tercihler konusunda uzmanlardan yardım alın. Profesyonel danışmanlık hizmeti almak bu yolda sizi rahatlatacaktır.

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Hemen Ara